30 Ocak 2016 Cumartesi

Koleksiyonerlik Hakkında - Başlarken

Merhaba arkadaşlar. Size biraz da koleksiyonlarımdan bahsetmek istiyorum. Bu işe ne zaman bulaştım tam olarak hatırlamıyorum. Ama iyi ki de bulaşmışım diyebilirim rahatlıkla. Aslında kendime koleksiyoner diyerek bu işi hakkıyla yapanlara saygısızlık ediyor olabilirim. O yüzden benimkine "merak" diyelim.

Birçok farklı konuya merakım olduğunu da belirtmeliyim: Kitap ayracı, para, eski eşya, model araba, Küçük Prens'in farklı baskıları, şehir kartpostalları, telefon kartı, hatırası olan eşyalar... Görüldüğü gibi bu merak bende farklı dallara ayrılmakta ve budaklanmakta. Diğerlerinden vazgeçip sadece birine yoğunlaşsam belki de daha profesyonel biçimde yapabilirdim bu işi. Ama ben hepsini de biriktirmekten zevk almaktayım.

Biriktirdiğim ürünlerden en geniş kapsamlı olanı kitap ayraçlarım. Her biri birbirinden farklı 3000 civarı ayracım var. Bunların bir kısmı özel ve eşi olmayan ayraçlar olmasına rağmen çoğunluğu yayınevlerinin tanıtım amaçlı bastığı ayraçlar. Yaptığım koleksiyonlar arasında en eski ve en büyük olanın ayraç koleksiyonu olmasının sebebi belki de kitaplara olan ilgimdir.


Ayraçlardan sonra ikinci sırayı para koleksiyonum almakta. Daha önce adını dahi duymadığım ülkeleri bu işe merak saldıktan sonra öğrenmem konuya ilgimi daha da artırdı. Ülkelerin sadece paralarını toplayıp bir kenarda saklamıyorum. Elimden geldiğince elime ulaşan paraların ülkeleri, para birimleri, coğrafi ve tarihi bilgileri gibi özelliklerini de öğrenmeye çalışıyorum. Birbirinden farklı 4 albümü dolduracak kadar kağıt para, iki albüm ve 6 çekmece kadar da madeni para koleksiyonum bulunmakta.

Eski eşyalarımın arasında iki adet yaklaşık 100-150 yıllık radyo bulunmakta. Çeşitli eski ve kıymetli kilimlerim, saatlerim de bulunmaktadır.

Model arabalarımın sayısı fazla olmamakla birlikte onları buraya dahil etme konusunda kararsızım. Çünkü çok geniş bir alanda elimde çok az ürün var. Maliyeti ve kapladığı yer dolayısıyla şimdilik model arabalar beklemekte. Buna rağmen 12 kadar model arabam da bulunmakta.

Küçük Prens'in farklı çevirileri çok eğlenceli bir alan benim için. Cemal Süreya, Selim İleri gibi büyük kalemlerin çevirisinin dahil olduğu koleksiyonuma kısa zamanda eklemeyi düşündüğüm ise Osmanlıca baskı. Hece Yayınları tarafından Osmanlıca olarak basılan Küçük Prens kitabı en kısa zamanda koleksiyonuma eklenecek. Bana bu merakı aşıladığından haberi bile olmayan Melisa Mey bir gün bu yazıyı okur belki de.

Türkiye'deki tüm şehirlerden en az bir tane olmak üzere her şehrin birer kartpostalının olduğu koleksiyonumu da tamamlamaya çalışmaktayım. Gittiğim şehirlerden, internetten yaptığım alışverişlerden bu konudaki açığımı kapatmaya çalışmaktayım.

Eski telefon kartları da ilgilendiğim alanlardan birisi. Elimde yüzlerce eski GSM operatörlerinin ya da ankesörlü telefonların kartları bulunmakta. Şimdilik elimdeki telefon kartlarının hepsi ülkemizden. Yakında bu alanda da diğer ülkelerden ürünler toplamaya başlayacağım.

Hatırası olan eşyalara gelecek olursak o kısım tahmin edebileceğiniz gibi bazı özel anları hatırlatan eşyalar. Bazen bir bilet, bazen bir el broşürü, bazen de sevilenlerle gidilen mekandan alınmış bir ıslak mendil gibi çeşitli ürünler bu alana girmekte. Benim için önemli anların hatıraları da biriktirdiğim ürünler arasında yer almakta.

Daha birçok farklı alanda biriktiricilik yapan tanıdıklarım bulunmakta: Çay poşeti, gözlük camı, cam şişe gibi. Şimdilik kafamdaki konuları belli bir düzeye getirmeden yenilerine başlamayı düşünmüyorum.

Ara ara koleksiyonlarımın fotoğraflarını çekerek ve hikayelerini yazarak paylaşımlarda bulunacağım. Bu konudaki yazılarıma Ana Sayfada üstte yer alan Koleksiyonlarım sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı sizlerle paylaşmamdaki sebebi de en sona ekleyeyim. Zaten buraya kadar okuyan kişiler ya konuya ilgilidir ya da ilgilenmeye meyillidir. Benim gibi siz de biriktiricilik yapıyorsanız ve elinizde fazla olan ayraç, para, kartpostal, telefon kartı gibi çeşitli ürünler varsa bunları takas etmekten zevk duyarım. Eğer takas etmek ya da bu konuda sohbet etmek isterseniz mail adresimden, facebook hesabımdan ya da bu gönderinin altına yorum yaparak bana ulaşabilirsiniz.

İyi günler dilerim.

Mail adresim: yasar_ulukanoglu@hotmail.com

Facebook adresim: Yaşar Ulukanoğlu

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder